Časná integrace paliativní péče v dětské onkologii – dobrý nápad, obtížné provedení

Autoři

  • MUDr. Lucie Hrdličková Klinika dětské hematologie a onkologie, 2. LF UK a FN Motol, Praha, Tým dětské podpůrné péče FN Motol, Praha

Abstrakt

Novodobou éru dětské paliativní péče lze datovat zhruba na přelom století, kdy v roce 2000 vyšel dnes již legendární článek Symptoms and Suffering at the End of Life in Children with Cancer v New England Journal of Medicine. Autorka článku, Joanne Wolfe, dětská onkoložka z Dana Farber Cancer Institute v americkém Bostonu, v něm připomněla odborné veřejnosti dvě zásadní věci: řada dětských pacientů svému onemocnění podlehne a v závěru života trpí, což bylo pro mnoho lékařů velmi nečekané a bolestné zjištění. Jednalo se o studenou sprchu pro dětské onkology po celém světě, kteří si tou dobou užívali jízdu na vlně entuziasmu z trvale rostoucího počtu úspěšně vyléčených dětských pacientů. Článek otevřel otázku integrace paliativní péče v dětské onkologii, která začala naplno rezonovat odbornou veřejností, a odstartoval novou etapu oboru dětské paliativní medicíny.

Publikováno

2021-10-13

Jak citovat

[1]
Hrdličková, L. 2021. Časná integrace paliativní péče v dětské onkologii – dobrý nápad, obtížné provedení. Paliativní medicína. 2, 3 (říj. 2021), 28–30.

Číslo

Sekce

Paliativní medicína